Boczniaki to grzyby, które posiadają niezwykłe wartości odżywcze oraz cenne właściwości zdrowotne. Wysoka zawartość białka, witamin i soli mineralnych pozwala na zastosowanie boczniaka w wielu zróżnicowanych rodzajach diet.
Boczniaki w szczególności zawierają komplet witamin z grupy B, witaminę C (porcja 100 g pokrywa w 15 proc. dzienne zapotrzebowanie) oraz witaminę D. Wśród witamin z grupy B najwięcej jest tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego, pirydoksyny oraz kwasu pantotenowego.
Warto zaznaczyć, iż słowaccy badacze wyizolowali z boczniaka beta-glukan, który to jest związkiem poprawiającym odporność organizmu, która jest najważniejszą bronią przeciw wirusom, jak choćby koronawirusem (COVID-19). Natomiast, japońscy naukowcy wykazali, że ekstrakt z boczniaka, zawierający aktywną substancję – pleuran – może powodować zmniejszanie się guzów nowotworowych. Przy regularnym zjadaniu boczniaków obniża się stężenie cholesterolu, osobom chorym na cukrzycę spada poziom cukru, u osób z miażdżycą poprawia się stan naczyń krwionośnych. Na dodatek, boczniaki zawierają ergotioneinę – przeciwutleniacz, który chroni komórki przed uszkodzeniami i starzeniem się. Nie tracą tego składnika nawet podczas gotowania.
Boczniaki stanowią świetny substytut mięsa, znakomicie nadają się na flaczki. Można z nich przyrządzić (po zamarynowaniu lub upieczeniu) także kotlety do burgerów. Po więcej przepisów zapraszamy do naszego działu – Dania z grzybów.
Smacznego!