Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.
Wiadomości
  • Register

Powiat Ostrowski jest prawdziwym zagłębiem w produkcji boczniaków. Ten smaczny i zdrowy grzyb ma szansę stać się kolejnym produktem regionalnym z naszego terenu. Wartościowy boczniak był kulinarnym bohaterem pierwszej edycji Ostrowskiego Festiwalu Smaków.

Powiat Ostrowski jest prawdziwym zagłębiem w produkcji boczniaków. Ten smaczny i zdrowy grzyb ma szansę stać się kolejnym produktem regionalnym z naszego terenu. Wartościowy boczniak był kulinarnym bohaterem pierwszej edycji Ostrowskiego Festiwalu Smaków.

Przysłowie ,,Cudze chwalicie swego nie znacie’’ zdaje się doskonale oddawać sytuację z boczniakami. Większość produkowanych w powiecie ostrowskim boczniaków trafia bowiem do konsumentów w wielu krajach Europy oraz Kanady. Jednak coraz więcej ostrowian przekonuje się do wyjątkowych walorów smakowych i odżywczych naszych boczniaków, które są cennym źródłem mikroelementów.

Jednym z pomysłów promocyjnych mających zachęcić szerokie rzesze ostrowian do kupna boczniaków był Ostrowski Festiwal Smaków przygotowany po raz pierwszy w 2013 roku przez Zespół Szkół Usługowych i Powiat Ostrowski. Wśród stosik restauratorów pojawiło się także stoisko producentów boczników reprezentujących Gminę Raszków.

- Uznaliśmy, że Festiwal Smaków jest doskonałą okazją do zaprezentowania mieszkańcom możliwości kulinarnych boczniaków. Dla nas, dla Powiatu jest to z kolei sposób na wypromowanie kolejnego produktu regionalnego. Wszystkie biorące udział w Festiwalu restauracje przygotowały w konkursie dania z wykorzystaniem właśnie boczniaków. Okazało się, że jest to wdzięczny produkt do sporządzenia wyjątkowo smakowitych potraw. Naszą imprezę odwiedziło kilka tysięcy ludzi i wszyscy mogli degustować boczniakowych smakołyków. Pojawiły się zupy, sosy, gulasze, pasztety wszystko z wykorzystaniem naszych grzybów, wszystko bardzo smaczne i wykwintne - mówi Paweł Rajski Starosta Ostrowski

Niektóre restauracje po raz pierwszy przygotowywały te grzyby, ale po festiwalu wiele z nich pozostawiło w swoich kartach na stałe potrawy z boczniakami. Okazało się, że połączenie ich z innymi regionalnymi smakołykami jak sery pleśniowe czy przygodzickie karpie daje wyjątkowo dobre, dosłownie, efekty.

Sukces promocyjny pierwszej edycji Festiwalu sprawił, że boczników nie mogło zabraknąć na kolejnej edycji. Można było kupić zarówno świeże grzyby na stoisku lokalnych producentów, jak i nabyć je w formie przetworzonej.

Demo Information

All content and images shown on this site is for demo, presentation purposes only. This site is intended to exemplify a live website and does not make any claim of any kind to the validity of non-Shape5 content, images or posts published.

Photography is used for this demo only, and is not included with this template or any membership. You may not use these images for your own without purchase. Links to purchase from their copyright owners will be provided.

Join Our Newsletter

Signup to hear the latest from our company by joining our newsletter program below.